(Видео) Жално: Голем пожар во манастир во Србија

t

Пожарот го зафатил големиот конак на манастирот Света Троица на Бели Води кај Љубија, кој е оддалечен околу два и пол километри од патот Љубовија-Бајина Башта, изјави отец Мирко Вилотиќ, секретар на Шабачката епархија СПЦ.

Пожарот ги зафатил горните простории на зградата, а монасите и мал број луѓе не можеле да го спречат. Веднаш биле повикани противпожарните бригади кои, како што вели Вилотиќ, имаат неволја да стигнат до ова богослужение, едно од најпосетуваните во овој дел на Србија, пренесува Новости.

Материјалната штета е веќе огромна.

Засега не е позната причината за пожарот. Тоа ќе биде јасно кога целосно ќе се локализира, што нема да биде лесно поради густата шума.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…

Вучиќ: Колективниот Запад нѐ потцени

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави…

Само во Србија: Кој го проектирал овој…

Необичен пешачки премин се појави во населбата…

Гласање за Резолуцијата за Сребреница денес во…

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа…

Агродронови, најмодерна механизација и роботи изложени на…

Сè што е поврзано со земјоделството, од…