Жена почина при пад на дрво поради лошите временски услови во Шкотска

t

Една жена е убиена од паѓање на дрво додека силните налети на блиску 150 милји на час од бурата Малик продолжуваат да ја тиштат Британија, а бурата Кори се очекува да донесе дополнително уништување утре.

Силните ветрови чинеа животот на 60 годишна жена, која во саботата околу 10.30 часот беше удрена од дрво што падна во Абердин, Шкотска.

Портпаролот на полицијата во Шкотска потврди дека нема сомнителни околности околу смртта на постарата жена, а нејзиниот случај сега ќе биде предаден на обвинител.

Во саботата во делови на Шкотска беа забележани ветришта кои надминуваат 100 милји на час, а еден метеоролог тврди дека забележал брзина од 147 милји на час на самитот Кернгорм во шкотските висорамнини, иста брзина како Формула Роса, еден од најбрзите тобогани во светот.

Фотографиите направени во Саут Шилдс, Тајнсајд, исто така, го покажаа уништувањето што бурата Малик го предизвика во саботата наутро, при што еден запрепастен возач го откри својот ренџ ровер вреден 25.000 фунти уништен од остатоци предизвикани од силните ветрови.

Таткото на две деца Расел Чудари, 40, штотуку го преместил својот беспрекорен бел автомобил на спротивната страна од неговата улица во Саут Шилдс за да го заштити од шкрилци што паднале на земја од куќата на неговиот сосед.

Но, штом го паркираше Ренџ Роверот, силните ветрови предизвикаа десетици цигли да слетаат на неговиот 4×4, оставајќи го целосно уништен.

„Да го поместев минута порано, ќе бев убиен“, објасни тој.

„Штом стигнав до мојата влезна врата, тулите се урнаа. Можев да бидам во тој автомобил. Не треба да се размислува за тоа.

„Немаше шанси да преживеам. Се чувствувам многу среќен што сум жив.’

Northern Powergrid, исто така, предупреди на сериозно нарушување на снабдувањето со енергија и покриеноста на мобилните телефони во текот на денешниот ден, при што безбедносните совети околу потенцијалните прекини на електричната енергија, исто така, беа издадени од шкотскиот провајдер SP Energy.

Повеќе од 60.000 домови веќе претрпеа некој вид губење на електрична енергија во саботата, според Северна Пауергрид. Нејзината карта за ажурирање во живо, исто така, се чинеше дека паѓа на точки во текот на денот поради напливот на онлајн сообраќај.

Тоа уследи по продолжените прекини на електрична енергија кои траат до две недели во шкотските висорамнини по напливот на лоши временски услови во текот на декемврискиот период.

Жолтите временски предупредувања остануваат во сила низ цела Шкотска, северна Англија и делови од Северна Ирска во поголемиот дел од саботата бидејќи се очекува бурата Малик да донесе силни ветрови и дожд.

Има портокалово предупредување за источна Шкотска, каде што штетните налети на ветерот најверојатно ќе предизвикаат прекин на патните, железничките, воздушните и фериботите.

Во меѓувреме, Метеоролошката канцеларија го именуваше системот со низок притисок што се очекува да донесе ново пустош во Британија во недела со налети до 90 милји на час како бурата Кори.

Главниот метеоролог Ден Сури рече: „Бурата Кори ќе донесе многу силни ветрови на северот на ОК, особено северна Шкотска, во недела. Ова следи само еден ден по поместувањето на бурата Малик, иако исто така донесе магија на многу силни ветрови.

Бурата Кори ќе донесе налети до 90 милји на час на изложените крајбрежни локации во северна Шкотска, со налети од 70-80 милји на час пошироко на север. Со невремето едно по друго може да има ажурирања на предупредувањата за тешки временски услови, затоа внимавајте на прогнозата на Met Office.’

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОН алармираат поради детската сиромаштија во Велика…

Организацијата ја рангираше Британија на 37 место…

Русија „хакирала“ британски политичари и новинари

Москва ги отфрли сличните обвинувања како „неосновани“…

Британските специјални сили тајно оперирале во Украина

Најнова книга тврди дека западните командоси биле…

Гардијан: Нуклеарна централа во Велика Британија „протече“…

Безбедносните прашања во Селафилд доведоа до тензии…

Британски авиони ќе ја надлетуваат Газа во…

Велика Британија соопшти дека ќе почне со…