Живееме од донации: Кина ќе ни испрати 30 амбулантни возила

t

Министерот за здравство Беким Сали денеска се сретна со кинескиот амбасадор во Македонија, Џанг Зуо, кој како што вели министерството за здравство, е докажан пријател на нашата земја, секогаш подготвен да даде поддршка во здравствениот систем на РМ.

– На денешната средба разговаравме за забрзување на процесот за ИМП со 30 нови амбулантни возила, како поддршка и од страна на амбасадорот Зуо беше истакната заложбата за нивно што поскоро пристигнување. Во оваа прилика му се заблагодарив на амбасадорот Џанк Зуо и на народот на Народна Република Кина како наши големи поддржувачи во справувањето со ковид пандемијата, посочи министерот Сали. На средбата исто така беше договорено и зајакнување на кадарот во Центарот за традиционална кинеска медицина во Штип, информираа од МЗ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Џипинг го испофали Путин: Благодарение на него…

Благодарение на раководството на рускиот претседател Владимир…

Повторно “врие” ситуацијата на границата меѓу Кина…

Ситуацијата меѓу Индија и Кина во западниот…

Британија: Џипинг да го повика Путин да…

Кинескиот претседател Си Џинпинг треба да ја…