Објавено на:

Жртвата тероризира послаби: Украина утрово двапати го гранатираше Луганск

t

Украинските сили од утрово двапати ја гранатираа територијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР), изјавија за Спутник претставници на ЛНР во Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот.

-Украинските сили грубо го прекршија режимот за прекин на огнот со употреба на тешко вооружување кое треба да се повлече во согласност со договорите од Минск“, рече соговорникот.
Според него, селата Присиб и Желобок биле гранатирани со минофрлачи од 120 милиметри, кои се забранети со договорите од Минск.


Покрај тоа, сообраќајот на патот Доњецк-Горловка, кој е на територијата на самопрогласената Народна Република Доњецк, е привремено прекинат поради гранатирање од страна на украинската армија, објави на својот Телеграм канал началникот на управата на Горловка Иван Приходко. .
Според ДНР, украинските сили истрелале околу 70 проектили.


Претставниците на Луганската народна република и на Доњецката народна република изјавија дека ситуацијата на контактната линија е влошена и дека Киев ги игнорира сите претходно постигнати договори. Украина тврди дека имаат намера да го решат проблемот политички и дипломатски.
Претходно, Народната милиција на Народна Република Луганск објави дека на 17 февруари украинските сили 29 пати истрелале минофрлачки гранати на територијата на Народна Република Луганск.


Ситуација во источна Украина


Во април 2014 година, украинските власти започнаа воена операција против Народните републики Доњецк и Луганск, кои прогласија независност по државниот удар во Украина во февруари 2014 година. Киев не ги признава ДНР и ЛНР и ги смета териториите на двете републики за окупирани и бунтовнички сили терористи.


Прашањето за решавање на ситуацијата во Донбас, меѓу другото, се разговара и на состаноците на контакт групата во Минск, која од септември 2014 година усвои три документи кои ги регулираат чекорите за деескалација на конфликтот. Сепак, и по договорот за примирје меѓу конфликтните страни, се уште има размена на оган.


На 27 јули 2020 година, во Донбас стапија на сила дополнителни мерки за обезбедување примирје. Договорот вклучува забрана за секаков вид оган, распоредување тешко оружје, офанзивни и диверзантски дејствија и предвидува дисциплинска одговорност за прекршување на договорот. Конфликтните сили исто така не треба да користат дронови на линијата на контакт, а инженерската опрема на позицијата е забранета. Се очекува дека примената на мерките ќе обезбеди целосен прекин на огнот во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…

Украина одби да прими стари тенкови Леопард…

Како што наведе Дер Шпигел, Киев не…

Столтенберг и Мили согласни: Мора да се…

Двајцата топ западни официјални лица рекоа дека…