Објавено на:

Забранетата руска телевизија ќе го оспори забранувањето пред Управниот суд во Берлин – Кои се нивните аргументи?

t

Компанијата „RT DE Productions“ ја оспори одлуката на Комисијата за регистрација и надзор на германскиот медиумски регулатор MABB, со која се забрани сателитско и друго емитување на телевизијата „RT DE“, се наведува на телеграмскиот канал на телевизијата.

Медиумската компанија одлуката на судот ја нарече незаконска и очекува таа да биде укината.

„Претставниците на МАББ тврдат дека „RT DE Productions“ е одговорна за емитување на каналот „RT DE“, игнорирајќи го фактот дека преносот се одвива преку „ТВ Новости“ од Москва. „Шпекулациите направени од MABB се невистинити“, се вели во соопштението.

RT DE Productions нагласува дека компанијата ги обезбедува услугите на „ТВ Новости“ исклучиво како креатор на содржина и не е одговорна за емитување на „RT DE“.
Очекуваат Управниот суд во Берлин да ја поништи неправедната одлука на МАББ.

Комисијата за регистрација и надзор на германскиот медиумски регулатор МАББ на 1 февруари го забрани емитувањето на телевизијата „РТ ДЕ“ во земјава со образложение дека организацијата ја нема потребната лиценца.

Покрај сателитското емитување, регулаторот побара и да се прекине емитувањето на програми на порталот, преку мобилни апликации и смарт ТВ апликации „RT News“. RT DE Production ќе ја обжали одлуката на германскиот регулатор до судот.

Руското Министерство за надворешни работи објасни дека телевизискиот канал функционирал врз основа на лиценца издадена во Србија, што е целосно во согласност со Европската конвенција за прекугранична телевизија, чиј потписник е Германија.

Министерството додаде дека почнува да спроведува реципрочни мерки против германските медиуми акредитирани во Русија, како и интернет посредниците кои самоволно и неоправдано ги избришале сметките на телевизијата „РТ“ од нивните платформи.

После тоа, Министерството соопшти дека Русија, како одговор на прекинот на телевизијата RT DE, ја затворила канцеларијата на Дојче веле во Русија и ги укинала акредитациите на сите вработени во руското биро на овој медиум, а исто така го прекинала сателитското и другото емитување во Русија. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

(Вознемирувачко видео) Врснички со часови мачеле 13-годишно…

Група девојчиња се осомничени дека со часови…

МНР обоено во боите на германското знаме…

По повод на утрешната посета на сојузната…

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…

Германија ќе го апси Путин ако стапне…

Претседателот на Русија ќе биде уапсен доколку…