Објавено на:

Заврши разговорот Путин-Макрон: Франција започнува со плаќање на рускиот гас во рубљи?

t

Кремљ пренесе детали од разговорот меѓу Путин и Макрон, еве што известуваат:

Претседателите разговараа за ситуацијата во Украина, имајќи ги предвид преговорите во Истанбул, а особено внимание посветија на хуманитарните прашања. Путин го информирал Макрон за мерките за обезбедување хуманитарна помош и евакуација на цивили, вклучувајќи ја и евакуацијата од Мариопол.

Рускиот лидер истакна дека за да се реши тешката хуманитарна ситуација во Мариупол, неопходно е националистичките милитанти да го положат оружјето. Путин и Макрон разговараа и за транзицијата кон плаќање за снабдување со гас во рубли.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Макрон ги дефинираше условите за посета на…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави дека…