Објавено на:

Загриженост во Донбас: САД и НАТО испраќаат специјалци – Владата ги објави црвените линии за напад

t

Народна Република Доњецк ќе одговори доколку вооружените сили на Украина ги преминат „црвените линии“, предупреди портпаролот на Народната милиција на самопрогласената република, Едуард Басурин.

„За нас црвената линија би била пред се масовно страдање на цивилното население. Вториот – ако противникот се движи во наша насока и ја премине контактната линија. „Тоа се два случаи кога веќе нема да можеме да стоиме и да гледаме, ќе бидеме должни да одговориме за да го спречиме противникот да влезе на територијата на нашата република“, изјави Басурин за телевизијата „Русија 24“.

Истовремено, тој изјави дека ситуацијата се уште е тешка, а изјавите од Украина дека сакаат мир, а не војна, се лага.

Барусин објави дека украинската армија ја преминала линијата на разграничување од 2015 година.

„Да ги прашаме нашите противници … кој напредуваше во зоната на одвојување во ова време – ние или тие? Затоа што ако ја погледнеме таа линија на разграничување од февруари 2015 г. „И сега изгледа поинаку и украинските војници го преминаа, ни се приближија“, објасни портпаролот.

Тој исто така рече дека украинската армија подготвила и дистрибуирала видеа уредени на Интернет со цел да ги дискредитира единиците на Народната милиција на самопрогласената ДНР.
Басурин објаснува дека во светло на подготовките на украинската армија за активни воени операции, украинските сили за информативни и психолошки операции ја интензивирале својата активност.

Тој рече дека во ДНР почнале да пристигнуваат странски платеници од САД, Велика Британија, Полска и Канада, што предизвикува загриженост.

„Главните приватни компании кои испраќаат платеници овде се британски и американски“, прецизира Басурин.

Конфликтот во источна Украина трае речиси осум години, а за тоа време, според податоците на ОН, загинале над 13.000 луѓе, а околу 44.000 биле повредени.

Соединетите држави и другите земји од НАТО ги подгреваат тензиите во Донбас со снабдување со оружје на Украина и испраќање воени инструктори. Москва постојано бараше регионот да престане да пумпа оружје, бидејќи тоа би можело да го поттикне Киев на воени авантури.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Директорката на американската тајна служба: Неуспехот при…

Неуспехот да го обезбеди поранешниот американски претседател…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

Кој е наследникот на Ескобар? Александар Касанов…

Стејт департментот објави дека новиот заменик-помошник секретар…

Александар Касанов го наследи Габриел Ескобар на…

Александар Касанов е избран за заменик помошник…

Сорос ја поддржа Камала Харис за кандидат…

Американскиот милијардер Џорџ Сорос донираше повеќе од…