Објавено на:

Загриженост во Пентагон: САД заостанува зад Кина во развојот на хиперсонично оружје

t

Пентагон се подготвува да ги поттикне извршните директори на најголемите американски одбранбени компании да го забрзаат развојот на хиперсоничното оружје со тоа што ќе биде домаќин на состанок на високо ниво следната недела со министерот за одбрана Лојд Остин.

Целта е „да се засили целата хиперсонична индустрија“ и „да се охрабри индустријата да го забрза темпото“, велат двајца директори на две одбранбени компании кои се поканети да присуствуваат на состанокот што е закажан за четврток.

Соединетите држави имаат „многу што треба да направат многу брзо“, според генералот на американските вселенски сили Дејвид Томпсон, откако неодамнешните тестови на хиперсонично оружје од Кина и Русија ги изненадија претставниците на американската национална безбедност и покажаа дека САД заостануваат зад нивните главни геополитички ривали.

„Ние не сме толку напредни како Кинезите или Русите во однос на хиперсоничните програми“, рече Томпсон во ноември говорејќи на меѓународниот безбедносен форум во Халифакс.

Пентагон вели дека Остин ќе даде „кратки забелешки за рамката“ на почетокот на состанокот следната недела, но со него ќе претседава заменик-секретарот за одбрана Кетлин Хикс како „дел од нејзините редовни, тапани ангажмани со индустријата“ за да разговара за „начините за забрзување на развојот на врвни способности и нови оперативни концепти“.

Поканети се да присуствуваат врвни директори од Lockheed Martin, Raytheon Technologies, Northrop Grumman, Boeing, Leidos, Aerojet Rocketdyne, BAE Systems, L3Harris и дузина други одбранбени компании.

Патувајќи со брзина од 5 мах или побрзо, хиперсоничното оружје е тешко да се открие, што претставува предизвик за системите за противракетна одбрана.

Хиперсоничните проектили можат да патуваат со далеку пониска траекторија од балистичките проектили со висок лак, кои можат лесно да се забележат. Тие исто така можат да маневрираат и да ги избегнат системите за ракетна одбрана.

Напредокот на Кина и Русија и неодамнешните тестови го наведоа Пентагон да внесе поголема итност во американската програма и да ги зголеми ресурсите што ги посветуваат на развој на хиперсонично оружје. Буџетот за FY22 посвети 3,8 милијарди долари за хиперсонично истражување, што е зголемување од 3,2 милијарди долари од претходната година.

Додека Русија и Кина развиваат хиперсонично оружје способно да носи нуклеарни боеви глави, САД го фокусираа својот развој на конвенционални боеви глави, за кои е потребен поголем степен на точност и може да биде технолошки поголем предизвик за развој.

Додека одбранбените компании обично се задолжени за производство на оружје и системи за оружје, американската војска е претежно одговорна за тестирање и лансирање.

Состанокот ќе го модерира потсекретарот за одбрана за истражување и инженерство, Хајди Шју, која им рече на новинарите во јануари дека сите шест гранки на американската војска „многу, многу агресивно ги туркаат изведувачите“ на развој на хиперсонично оружје.

Шју исто така истакна дека „ниту еден агресивен распоред, особено ако силно ги притискате, нема да помине совршено без некои проблеми“.

Навистина, хиперсоничната индустрија во САД претрпе проблеми и неуспеси во последните месеци. Во октомври, Пентагон соопшти дека тестот на хиперсонично лизгачко тело не успеа поради проблем со ракетата што го придвижува до хиперсонични брзини, а во април хиперсонична ракета не се одвои од бомбардерот Б-52Н Стратофортрес за време на тестот во Едвардс Ер.

Врвен американски генерал вели дека кинескиот хиперсоничен тест е „многу загрижувачки“.

Пензионираниот генерал на воздухопловните сили Џон Хајтен, додека служеше како заменик-претседател на Здружениот генералштаб, рече дека одбивноста на Америка кон неуспех го забавила процесот на тестирање. Додека САД спроведоа приближно девет хиперсонични тестови во последните пет години, Кинезите спроведоа „стотици“.

„Решивме дека неуспехот е лош“, рече Хајтен. „Не, неуспехот е дел од процесот на учење. И ако сакате да се вратите на брзината, подобро сфатете како да ја вратите брзината, а тоа значи преземање ризик, а тоа значи учење од неуспеси и тоа значи брзо неуспех и се движи брзо“.

Сепак, секретарот на воздухопловните сили Френк Кендал предупреди само минатата недела за кинеската хиперсонична развојна програма за „слики во огледало“, бидејќи САД и Кина имаат различни цели на ум.

„Мислам дека мораме многу внимателно да ја разгледаме целта за која сме заинтересирани и на најисплатливиот начин да се справиме со тоа, и мислам дека тоа е сè уште многу отворено прашање“, рече Кендал за Центарот за ново.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски од Вашингтон: Регионот наместо со минатото,…

Регионот да се занимава со иднината, не…

Муцунски: Билатералните односи со посебен акцент на…

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија,…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

Вулин го демантира О’Брајан: Не извезуваме оружје…

Потпретседателот на Владата на Република Србија, Александар…

Тошковски – Јодер: Продлабочување на соработката со…

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, во…