Објавено на:

Загрижувачка прогноза: Кризата со Украина може да трае со месеци

t

Дестабилизацијата околу Украина може да продолжи со недели, ако не и месеци, изјави британската министерка за надворешни работи Лиз Трас.

Шефот на британското Министерство за надворешни работи во напис за Телеграф додаде дека нема потреба да „падне во лажно чувство на сигурност“ откако руската страна извести за враќање на голем број единици во постојаните бази.

„Во моментов нема докази дека Русите ги повлекуваат војниците од пограничните области во близина на Украина, додека всушност акумулацијата на силите не покажува знаци на намалување. Не треба да негуваме илузии дека Русија би можела да го одолговлекува (процесот) уште повеќе како груб трик, за да троши недели, ако не и месеци, на дестабилизација на Украина и поткопување на единството на Западот. Ова е тест на нашите сили“, истакна министерот.

Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното зголемување на руските „агресивни дејствија“ во близина на границите на Украина. Русија постојано ги негираше обвинувањата на Западот и Украина за „агресивни дејствија“, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера никого да нападне, а изјавите за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување што повеќе воена опрема на НАТО.

Како што изјави претходно шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, Русија не создава никакви причини за конфликтна ситуација околу Украина. Според него, Русија не ја исклучува можноста хистеријата околу Украина, која ја подгрева Западот, да има за цел да го покрие фактот дека Киев ги саботира договорите од Минск за Донбас.

Од Западот продолжуваат да пристигнуваат изјави дека Русија наводно подготвува провокации во Украина и покрај враќањето на руските војници по воените вежби во нивните матични бази. Во понеделникот рускиот претседател Владимир Путин се сретна со министерот за одбрана Сергеј Шојгу, кој рече дека „некои вежби се при крај, а некои ќе бидат завршени што е можно поскоро“.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, во вторникот изјави дека јужните и западните воени области почнале да ги враќаат војниците во нивните гарнизони. Повлекувањето на армијата по вежбите е вообичаена практика и нема новини, изјави претходно портпаролот на Кремљ, коментирајќи го прашањето на новинарите дали повлекувањето на војниците значи деескалација на ситуацијата околу Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…

Столтенберг предложи пакет помош за Украина во…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предложи…

Зеленски ја спушти возраста за мобилизација од…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторникот потпиша…

САД: Не поддржуваме украински напади на руска…

Американската администрација не поддржува напади на вооружените…