Задолжителна вaкцинација во Австрија, kaзни до 3600 евра за оние кои нема да се вакцинираат

t

Австрискиот парламент денеска изгласа задолжителна вакцинација на возрасните против Ковид-19 од 1 февруари. Австрија е првата земја во Европа која воведува задолжителна вакцинација. Пратениците гласаа за задолжителна вакцинација, што ќе важи за сите жители на возраст од 18 и повеќе години. Исклучок се бремените жени, лицата кои не можат да се вакцинираат од здравствени причини или кои закрепнале од инфекција со коронавирус во последните шест месеци.

До средината на март е планиран преоден рок без казни, а потоа високи казни до 3.600 евра

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Поранешeн австриски вицеканцелар нападна обезбедувач во…

Поранешниот австриски вицеканцелар и поранешен претседател на…

Малолетниот сериски убиец од Виена му се…

Тинејџерот (17) од Австрија, кој минатата недела…

Трета држава на ЕУ се противи на…

Австрија им се придружи на Унгарија и…

Австрија сѐ уште го блокира влезот на…

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…