Закажана седницата за укинувaње на пржинската влада

t

Претседателот на Собранието Талат Џафери за на 10 февруари ја закажа седницата на која ќе треба да се разгледува предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на таканаречената пржинска влада, информираат од Собранието.

Предлог-законот за измени на Законот за Влада по скратена постапка на 62 собраниска седница е ставен како пета точка и засега се уште како предлагачи се потпишани само пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Иако најголемите политички партии СДСМ и ДУИ не се противат на укинувањето на техничката влада, сепак се уште е неизвесно дали и владејачките партии ќе се потпишат на предлогот на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ и ДУИ сметаат дека укинувањето на пржинската влада треба да биде со консензус на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино. Со ваков став излезе и претседателот на Собранието Џафери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Продолжува амандманската расправа за Предлог-Буџетот за 2024…

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска…

Седница на Централниот одбор на СДСМ, Митрески…

Се цртаат политичките контури – предлогот Јован…

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Реакции за казната на Крмов: Во парламентот…

Македонската јавност со многу коментари го дочека…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…