Објавено на:

Започна телефонскиот разговор помеѓу Путин и Бајден

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден и рускиот претседател Владимир Путин ги започнаа своите втори разговори овој месец, а на дневен ред се зголемените тензии околу Украина, соопшти Белата куќа.

Повикот, инициран од Путин, започна во 21.35 часот по средноевропско време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Многудетните семејства треба да бидат норма

Традиционалните вредности ќе ја обезбедат иднината на…

Путин: Нападот на „Северен тек“ беше „државен…

Диверзантската операција беше „еклатантен“ обид да се…

Путин: Западните политики ја ставаат глобалната економија…

Масовното печатење пари ја зголемува инфлацијата и…

Бајден: „многу блиску“ е договорот за заложниците…

Некои од околу 240-те заложници киднапирани од…

Бајден: Не сум за прекин на огнот…

Американскиот претседател Џо Бајден ги отфрли повиците…