ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

t

Постојат три главни симптоми на варијантата омикрон КОВИД-19, кои без исклучок се појавуваат кај секој што е инфициран со фирусот.

Д-р Санет Синг, директот на CareHive Health во Остин, Тексас, по низа направени анализи и клинички испитувања, изјави дека симптомите на омикронската варијанта се многу различни од оние на оригиналниот вид на коронавирусот.

Главните три симптоми на варијанта омикрон се:

Течење на носот

Затнат нос

Воспалено грло

-Омикрон има помала веројатност да ги нападне белите дробови. Наместо тоа, омикрон предизвикува повеќе симптоми на горниот респираторен тракт, рече Синг, пренесува DesertNews..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

XBB.1.5: Што се треба да знаете за…

Додека повеќето од нас повеќе би сакале…

ЕУ препорачува вакцинација против Омикрон за ризичните…

Здравствените власти на Европска Унија препорачаа вакцината против Омикрон…

Американската ФДА одобри нова вакцина против Ковид-19,…

Американската Агенција за заштита од заразни болести…

Откриена нова подваријанта на Омикрон во Албанија:…

Албанскиот  Институт за јавно здравје официјално потврди…

Пак јаделе лилјаци? Нова подваријанта на Омикрон…

Во Шангај е регистриран случај на инфекција…