Објавено на:

Захарова кон Западот: Слабо ви иде историја – Дали мислите дека може да ја исплашите Кина?

t

Захарова: Западот не може да ја заплаши Кина – знае малку за нејзината историја.

„Дали Западот навистина мисли дека Пекинг може да биде заплашен? „Тие малку знаат за историјата на таа земја и за карактерот на нејзиниот народ“, ја коментираше Захарова информацијата дека кинеската компанија „Хуавеј“ би можела да се соочи со нови американски санкции, доколку ја поддржи Русија во телекомуникациската сфера.

Таа изјави дека Кина веќе се соочува со санкции, но го брани својот суверенитет, задушувајќи го обидот за државен удар поддржан од Западот.

„Кинеското раководство и кинескиот народ го прифатија овој предизвик, ги победија предавниците, се бореа со санкции и изградија моќна национално ориентирана држава“, додаде Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија нека мрзне: Русија го обнови главниот…

Планираните работи за одржување на гасоводот „Силата…

Камала Харис ги осуди вознемирувачките потези на…

Американската потпретседателка Камала Харис ги осуди „вознемирувачките“…

Кинески двојни аршини: Тајван е Кина, ама…

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи…

Апасиев дел од прославата по повод 73-годишнината…

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, беше дел…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…