Захарова: Русија ниту некогаш имала, ниту има намера да ја нaпадне Украина

t

Русија никогаш немала и нема намера да ја нападне Украина. За тој став писмено го известивме Вашингтон, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа нагласи дека писмената реакција на Москва на американскиот одговор на безбедносните гаранции предложени од руската страна претходно, го нагласува тој факт. – На првата страница од овој текст стои: Украина. И понатаму: Русија никогаш немала и нема намера да иницира агресивни акции против оваа земја, рече Захарова во интервју за НТВ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

Ништо од мирот: Кремљ ја отфрли можноста…

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на…

Грузиската претседателка им го скрши филмот на…

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили изјави дека премиерот…

Путин го одобри новиот концепт за надворешна…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, денеска…

Лукашенко побара прекин на војната во Украина!

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им…