Захарова се закани: Ќе има одговор за протераните дипломати од Македонија!

t

Македонија пред три дена протерала тројца руски дипломати, тврди амбасадата на Руската Федерација во земјава, пренесувајќи став на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова објавен на социјалните мрежи.

Захарова тврди дека македонскикте власти не ги објасниле причините за нивно прогласување за персона нон грата. Во објава на платформата X (Твитер), портпаролката на руското МНР го нарече македонскиот потег како неодговорен и непријателски чекор кој нема да остане без одговор.

Се уште нема одговор од Министерството за надворешни работи за руските тврдења, дека се протерани тројца нивни дипломати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Г-7 сака да ги забрани руските дијаманти

Групата од седум најголеми економии во светот…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…