Објавено на:

Захарова: Boeна пoмoш од Запад – карт бланш за вoeната опepaција во Донбас

t

Западната воена помош во Украина се толкува како карт-бланш за воената операција во Донбас, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова.

„Само во последниве месеци, Вашингтон испорача 30 противтенковски ракетни системи Javelin на Украина и 180 проектили за нив“, рече Захарова на брифингот.

Освен тоа, според податоците на медиумите, САД се подготвуваат да испратат оружје во Украина во вредност од 20 милиони долари, рече портпаролката.

„Во Украина ваквата помош се сфаќа како карт-бланш за воена операција во Донбас“, истакна дипломатот.

Во врска со ова, Захарова истакна дека вооружените сили на Украина не престануваат да пукаат врз цивилното население на истокот на земјата.

„Според Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ, прекинот на огнот е прекршен повеќе од 3.000 пати од Нова година“, додаде таа.

Западот ги прикрива подготовките за воена провокација
Со ширење на тврдења за наводна подготовка на „руската инвазија“ на Украина, Западот се обидува да ги прикрие своите претстојни воени провокации, истакна портпаролката на руското МНР.

„Убедени сме дека целта на оваа кампања е да се создаде информативна покривка за подготовка на големи провокации, вклучително и воени, кои можат да имаат најтрагични последици за регионалната и глобалната безбедност“, предупреди Захарова.

Во таа насока, дипломатот изјави дека стравувањата на Москва ги потврдуваат и последните медиумски изјави кои се повикуваат на официјални структури и извори.

„Веќе неколку дена Британија испраќа оружје во Украина со своите воени транспортни авиони на воздухопловните сили. Веќе е сосема очигледно, организирани се најмалку шест летови, секој авион може да носи до 77,5 тони товар, односно вкупно приближно 460 тони оружје“, изјави портпаролката.

Да потсетиме, заменик министерот за одбрана Џејмс Хипи во средата потврди дека Велика Британија и испорачала на Украина неколку илјади лесни противтенковски ракети. Претходно министерот за одбрана Бен Валас изјави дека Лондон ќе го испрати ова оружје во Украина за потребите на „самоодбрана“.

Во последно време, Западот ја обвинува Русија дека наводно подготвува инвазија на Украина и дека Москва значително го зголемува своето воено присуство во близина на границите на Украина. Русија решително ги отфрла овие обвинувања како неосновани и опасни и нагласува дека ги преместува воените сили на своја територија во согласност со Уставот и дека Западот сето тоа го користи како изговор за натамошно проширување на Исток.

Затоа рускиот претседател Владимир Путин побара писмени, правно обврзувачки, гаранции од Западот дека нема дополнително да се шири кон руските граници и дека нема да распореди оружје во тој дел од Европа.

Руските функционери од ден во ден изјавуваат дека руската армија е на своја територија и затоа никој нема право да поставува барања за нејзиното движење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…

Шефовите на дипломатиите на Британија и Франција:…

Министрите за надворешни работи на Велика Британија…

Лавров во посета на Кина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров…

Четири лица загинаа во поплавениот руски град…

Четири лица загинаа во поплавениот Орск, нивната…

Јужна Кореа најави парична помош за Украина,…

Јужна Кореја ќе и обезбеди на Украина…