Заѕвони ѕвоното на детска клиника: Излекувано уште едно дете од леукемија

t

Доказ дека леукемијата во детската воздраст се лекува е и денешното заминување од болницата на девојче кое девет месеци се лекувало од леукемија и успешно и без никакви последици го завршило лекувањето.

На 15 февруари се одбележува меѓународниот ден посветен на децата кои се борат со канцер, а во Македонија годишно од леукемија заболуваат од 30 до 40 деца. Најголемиот број од нив имаат акутна леукемија, која не може да се спречи и да се превенира.

Сепак, добро е тоа што, според статистиката, 90 отсто од децата болни од акутна лимфобластна леукемија успешно се излекувани, доколку болеста се открие навреме.
Доказ за ова е и тоа што на Универзитетската клиника за детски болести успешно е излекувано од леукемија едно девојче.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ОБИД ЗА КИДНАПИРАЊЕ НА ДВЕ ДЕЦА…

Обид за киднапирање на две деца е…

Тренчевска: Децата се безбедни, да не се…

И министерот Спасовски и обвинителот Бубевски вчера…

УНИЦЕФ: Децата во Газа страдаат, луѓето живеат…

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) повика…

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Путин: Многудетните семејства треба да бидат норма

Традиционалните вредности ќе ја обезбедат иднината на…