Зајцев: Незамислива е војна меѓу Русија и Украина

t

Забележливо е затишје на контактната линија во Донбас, изјави заменик-портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Алексеј Зајцев и подвлече дека Москва ја смета можноста за војна меѓу Русија и Украина за неприфатлива.

„Забележуваме затишје на контактната линија во Донбас. „Бројот на прекршувања на примирјето е намален во споредба со првите недели од јануари“, рече тој во Москва.


Дипломатот додаде дека за тоа сведочат и извештаите на специјалната мониторинг комисија на ОБСЕ.

Неколку пати изјавивме дека не планираме да нападнеме никого“, подвлече Зајцев.

Според него, дури и идејата за војна меѓу Русија и Украина е неприфатлива за Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи руската амбасада во САД: Институциите…

Руската амбасада во Соединетите Американски Држави ги…

Официјално: Војници постари од 40 години ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им…

Путин: Доаѓаат лоши денови за странските агенти…

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија,…

(Видео) Украина во паника: Русија го употреби…

Русите ги засилија нападите врз Донбас бидејќи по секоја…

Досегашната штета во Украина е проценета на…

Штетата што Украина ја претрпе досега поради…