За два дена имало над 1.000 јавувања на бројот 112 за итни повици

t

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов утрово го посети Секторот 112 во рамки на ЦУК и од дежурниот сменоводител и примателите на итни повици бил запознат со тековната работа, како и со почетните проблеми со коишто се соочува новиот Сектор 112.

ЦУК информира дека во петокот, кога бројот за итни повици 112 беше пуштен во употреба, имало околу 600 повици, вчера околу 430, а во текот на ноќва до 8 часот биле примени 76 повици.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Силјановска: Ќе го почитувам Преспанскиот договор

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги урниса сништата…

Инфлацијата се намалува на хартија, цените за…

Инфлацијата годинава ќе биде на ниво од…

Блумберг: На Европа и се заканува недостиг…

Временските катастрофи и забрзаните климатски промени редовно…

„СИТЕ ЌЕ ГИ УБИЕМЕ, НЕ СЕ ГРИЖЕТЕ“:…

Станува збор за специјалисти за артилериско извидување…

Норвешката министерка за здравство поднесе оставка поради…

Министерката за здравство на Норвешка, Ингвилд Кјеркол…