Објавено на:

За што се подготвува НАТО: Патриот пристигнува во Словачка

t

Системот за противвоздушна одбрана „Патриот“ почна да пристигнува во Словачка од земјите-партнери на НАТО и распоредувањето ќе продолжи во наредните денови, изјави во неделата словачкиот министер за одбрана.

Системот ќе биде управуван од германски и холандски војници и првично ќе биде распореден на аеродромот Слиац во централна Словачка за да помогне во зајакнувањето на одбраната на источното крило на НАТО.

Руската инвазија на Украина ја поттикна Алијансата да ја зајакне својата одбрана

Системот Патриот ќе биде дел од новата борбена група на НАТО во Словачка, која е соседна со Украина.

„Среќен сум што можам да потврдам дека првите единици задолжени за распоредување на системот за воздушна одбрана „Патриот“ постепено пристигнуваат во Словачка“, рече министерот за одбрана Јарослав Над на Фејсбук.

Над рече дека системот Патриот ќе биде дополнување, а не замена на системот С-300 од советската ера со кој работи Словачка.

„Привремено, системот ќе биде распореден во воздухопловната база Слиац, се консултираат понатамошни области за распоредување… така што безбедносниот чадор покрива најголем можен дел од словачката територија“, рече Над.

Министерот минатата недела рече дека Словачка е подготвена да и го даде С-300 на Украина доколку и кога добие соодветна замена.

Тој во неделата повтори дека Словачка бара сопствена замена на С-300 поради нејзината старост, способности и зависност од Русија.

Русија предупреди на какви било испораки со напредна противвоздушна одбрана во Украина и предупреди дека може да ги таргетира испораките на оружје од Западот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес се празнува Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа.…

Сончево со мала до умерена облачност и…

Времето ќе биде сончево со мала до…

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…