Зеленски: Време е да разговараме за завршување на вojнaтa во Дoнбac

t

Време е за конкретен договор за ставање крај на конфликтот во Донбас, изјави претседателот на Украина, Владимир Зеленски.

„Време е да се направи конкретен договор за завршување на конфликтот. Подготвени сме само за неопходните одлуки за време на новиот самит на лидерите на четирите земји“, рече во таа прилика Зеленски. – Пренеусва Спутник рс.

Зеленски денеска во Киев имаше средба со советниците на лидерите на Франција и Германија.

Зеленски, како што соопшти прес-службата, ги поздрави напорите што партнерите на Украина во „нормандскиот формат“ продолжуваат да ги преземаат за практична реализација на договорот постигнат од лидерите на самитот во Париз на „нормандската четворка“ во декември 2019 година.

Да потсетиме, повеќе од 13.000 луѓе загинаа во конфликтот во источна Украина, кој трае повеќе од седум години. Начините за решавање на кризата се бараат во рамките на „нормандската четворка“ – група лидери од Русија, Украина, Германија и Франција. Се уште е неизвесно кога следната средба ќе биде во ваков формат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…

Столтенберг “го провали” Путин: Ќе ја користи…

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа…

Путин кажа дали треба да има нуклеарна…

Русија и Казахстан тргнуваат од тоа дека…

Руската инвазија во Украина го зголемува ризикот…

Руската инвазија на Украина ја зголеми заканата…

Шефот на украинската делегација за преговори со…

Шефот на украинската парламентарна партија Слуга на…