Зеленски ги крена влоговите, бара гаранција за членство во НАТО

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека НАТО е гаранција за безбедноста и дека Украина сака конкретни мерки во однос на прашањето за членство во Алијансата.
„Зборуваме за безбедност и гаранции. Сакаме конкретни мерки на тема членство во НАТО, мора да сметаме на нешто. Второто прашање е прашањето на кое ниво е нашата армија, без разлика дали ќе бидеме членка на НАТО или не. За жал, не зависи се од нас, ние секако ќе ја развиеме нашата армија, тоа мора да го направиме за да се заштитиме. Сега ни е јасно, ако не сме во НАТО, тогаш треба да се заштитиме, а кога ќе се заштитите… Тогаш се прашувате кои се санкциите по агресијата“, изјави Зеленски за странските медиуми.

Според него, санкциите кои имаат за цел да ја одвратат Русија треба да се воведат пред агресијата, а не после.
15.000 наши луѓе загинаа, а многу земји ширум светот размислуваат за санкции кои подоцна ќе бидат воведени. Мислам дека тоа е неправедно“, додаде тој.

Зеленски посочи дека Русија треба делумно да ги потврди изјавите дека не сака да ја нападне Украина, а не со концентрирање воени сили на границата.
Тој, исто така, тврди дека Русија се соочува со психолошки притисок пред важни состаноци, како што се средбите во „нормандскиот формат“ или „Минск 2“.
Наводите за можна ескалација со Русија предизвикуваат паника на пазарот и во финансискиот сектор, вели украинскиот претседател, а тоа негативно се одразува на економијата, а инвеститорите почнаа да повлекуваат пари од Украина.
„Почнав да разговарам со лидерите на земјите и да им објаснувам дека треба да ја стабилизираме економијата на земјата , поради сите овие сигнали дека утре ќе избие војна, бидејќи сигналите започнаа и од почитуваните државни лидери. Зборуваат отворено, не зборуваат ни дипломатски јазик, – утре ќе избие војна. Ова се нарекува паника. Паника на пазарот и во финансискиот сектор“, рече Зеленски.
Тој додаде дека инвеститорите почнале да повлекуваат средства од Украина и дека земјата ќе потроши околу 4-5 милијарди долари за стабилизирање на економијата.
Во последниве месеци , западните земји ја обвинија Русија дека планира инвазија на Украина , поради што акумулираше сили долж границата со таа земја. Русија безброј пати решително ги отфрли овие обвинувања, нагласувајќи дека тоа се неосновани тврдења кои се користат како повод за натамошно приближување меѓу НАТО и границите на Русија.
Во меѓувреме, Русија изнесе предлози за безбедносни гаранции , вклучително и едно од клучните барања за Алијансата да престане да се шири кон исток, преговорите со САД, НАТО и ОБСЕ, по што следеше одговор од Вашингтон и НАТО до Русија.
Како што рече претходно претседателот на Русија, нема одговор за клучните работи што ја загрижуваат Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

Фински функционер открива: Какво е расположението за…

Идејата за испраќање трупи за поддршка во…

Нова заканувачка изјава на Медведев: НАТО нѐ…

Во случај Украина да користи ракети со…

Мнозинството македонски граѓани сметаат дека членството во…

Мнозинството македонски граѓани сметаат дека членството во…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…