Објавено на:

Зеленски го повика Западот на обединет фронт против Москва

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во Давос го повика Западот на обединет фронт против рускиот претседател Владимир Путин и повика на посилна поддршка за Киев за да не може Москва да не победи во војната,

Со оглед на тоа што некогаш цврстата воена поддршка на Западот за Киев сега се колеба поради политичките расправии во Вашингтон и Брисел, Зеленски рече дека Европејците мора да разберат дека плановите на Путин ја надминуваат војната во Украина, пренесува Ројтерс.

Поради неподготвеноста на Западот да и помогне на Украина и стравот од ескалација на војната со Русија, се губи време, а тоа би можело да го продолжи конфликтот за неколку години. Путин е олицетворение на војната, тој нема да се промени. Мора да се промениме на ниво да не победи лудилото што живее во главата на тој човек или кој било друг агресор“, рече Зеленски.

Речиси две години по почетокот на руската инвазија, украинскиот претседател нагласи дека силно се противи на замрзнување на конфликтот на сегашните линии.

„Путин е предатор кој не се задоволува со замрзнати производи“, рече Зеленски во Давос, во време кога Киев повторно зазеде одбранбена позиција, откако минатата година контраофанзивата не успеа да ги пробие руските линии на окупираните територии, пишува агенцијата Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

Путин: Америка ја сече гранката на која…

Со воведувањето санкции кон Русија, американските власти…

Путин: Русија во моментов не планира да…

Русија во моментов не планира да го…

Русија не ги зголемува безбедносните мерки за…

Не е планирано да се зголемат безбедносните…

Феноменот „вселенска медуза“ забележан над Русија!

По лансирањето на ракетата-носач Сојуз од космодромот…