Објавено на:

Зеленски: Ерусалим е вистинското место за преговори

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски навести дека преговорите на високо ниво меѓу Москва и Киев може да се одржат во Ерусалим.

Зеленски во видео обраќање до граѓаните ги пофали напорите на израелскиот премиер Нафтали Бенет да ја преземе улогата на посредник. Тој изјави дека Израел вложува многу напори за организирање мировни преговори меѓу Русија и Украина.

„Веруваме дека разговорите со Русија ќе започнат порано или подоцна, веројатно во Ерусалим. Тоа е вистинското место да се најде мир, ако е можно“, рече Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ ќе тренира 15.000 украински војници и…

Земјите-членки на Европската унија се договориле што…

Најнова вест: И БРЗАТА ПОМОШ НЕ МОЖЕЛА…

Вечерва починала жена во строгиот центар на…

Во период на криза нема време за…

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи во емисијата…

Вучиќ до амбасадорот на Украина: Погрешен момент…

Коментирајќи ја изјавата на украинскиот амбасадор во…

Гвардиола ја откри главната разлика помеѓу Халанд…

Ерлинг Браут Халанд не запира со голови…