Објавено на:

Зеленски: Колку повеќе победи на бојното поле имаме, толку повеќе помош добиваме

t

Колку повеќе победи вооружените сили на Украина на бојното поле нижат, толку повеќе Украина ќе добие помош од светот пренесува Укринформ.

„Верувам дека колку повеќе победи имаме на бојното поле, искрено кажано, толку повеќе луѓе ќе веруваат во нас, што значи дека ќе добиеме поголема помош“, рече претседателот Володимир Зеленски во интервју за Вашингтон пост.

Зеленски рече дека секое реокупирање на која било украинска територија ќе го смета за „успех“.

„Не можам да ви кажам кои градови, кои граници се значаен успех за нас, а кои се просечен… само затоа што не сакам да ја подготвам Русија за како, во кои насоки, и каде и кога ќе одиме во контраофанзива“, рече тој.

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников во интервју минатата недела изјави дека очекувањата од нашата контраофанзивна кампања се преценети во светот.

„Повеќето луѓе … чекаат нешто огромно“, додаде тој.

Идеално, рече Резников, офанзивата не само што ќе ослободи села и градови, туку и „ќе ги пресече логистичките синџири на [руските] трупи“ и „ќе го намали нивниот офанзивен капацитет“.

Како што беше соопштено, говорејќи пред претставниците на холандскиот парламент, претседателот на Украина Володимир Зеленски повика да се „отстранат сите табуа“ за испорака на оружје за Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не чекајте ноември да и помогнете…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика американските…

Трамп: Бајден нема да се повлече од…

Поранешниот претседател на САД и републикански претседателски…

Засилено полициско присуство во општина Центар за…

Синоќа полициски службеници од СВР Скопје почнаа…

Николоски: Овие 500 милиони евра се наменети…

Ова се едни од најдобрите услови што…

Гаши: Геноцид како во Сребреница не смее…

Геноцид како во Сребреница не смее да…