Објавено на:

Зеленски му одговори на Путин: Украина е убавица ама не ти припаѓа тебе

t

Украина е прекрасна земја, но не му припаѓа на Владимир Путин, критикуваше украинскиот претседател Владимир Зеленски откако неговиот руски колега цитираше рима што се користи за укорување на децата, советувајќи го раководството на Киев како да го врати мирот во Донбас разурнатиот од војна.

На заедничката прес-конференција со францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот, Путин го нападна Зеленски, велејќи дека тој одбил да ги почитува условите на договорите од Минск – договори потпишани во 2014 и 2015 година, кои требаа да го решат тековниот конфликт во источна Украина.


„Во Киев прво велат дека ќе се усогласат, а потоа велат дека ќе ја уништи нивната земја“, се пожали рускиот лидер. „И претседателот неодамна рече дека нема ниту една точка во договорите од Минск што му се допаѓа. „Сакале или не, убавице моја, издржи се.“ Мора да се исполнат, нема да функционира поинаку“.

Во вторникот, за време на неговото појавување со Макрон, Зеленски го забележа изборот на зборови на Путин, вообичаен идиом што се римува на руски, што родителите и наставниците често го користат со тврдоглави деца.
„Сакал или не, убавице моја, издржи го.“ Се разбира, тука има нешто што нема да го оспорам со рускиот претседател“, рече Зеленски со блага насмевка. „Украина навистина е убавица. Но, што се однесува до зборот „моја“, нарекувајќи ја Украина „моја убавина“, мислам дека тоа е малку претерано.

Опомената на Путин претходно привлече внимание од набљудувачите на интернет, од кои некои го обвинија претседателот за вулгарна сексуална закана. Други забележаа дека зборовите имаат сличност со стиховите на песната од 1990-тите на панк групата Краснаја Плесен, или „Red Mold“, во која пејачот опишува некрофилска фантазија и вели: „Сакале или не, убавице моја, спиј“.

Тие што зборуваат руски јазик, сепак, брзо истакна дека фразите на Путин и Краснаја Плесен се обете варијации на истиот широко употребуван идиом кој најверојатно доаѓа од фолклорот, во можна референца на ликот од бајките Заспаната убавица. На прашањето за контроверзноста, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одговори дека не мисли дека рускиот лидер е запознаен со песната со која се поврзува неговиот коментар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…