Објавено на:

Зеленски: Напредокот на Русија во источна Украина е само привремен

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека напредокот на Русија во источна Украина е само привремен.

Како што јави Би-би-си, Зеленски во дневното обраќање рече дека во јужниот и источниот дел на Украина окупаторите сè уште прават сè што можат за да имаат причина да зборуваат за победи.

– Тие акумулираат сили, испраќаат нови тактички групи во нашата земја. Тие дури се обидуваат да иницираат таканаречена мобилизација во окупираните региони на Украина, рече Зеленски.

Тој, сепак, рече дека ниту една од овие мерки нема да и помогне на Русија во војната против Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Припадници на затворската полиција од Идризово знаеле…

Се истражува дали затворски службеници биле вклучени…

Газдите на Вардар и Пелистер апелираат за…

Двата големи ривали Вардар и Пелистер, кои…

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…