Објавено на:

Зеленски неформално се слушнал со Макрон: Му ја честитал вчерашната победа?

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска телефонски неформално разговарал со францускиот претседател Емануел Макрон, изјави денеска портпаролот Сергеј Никифоров.

Тој објасни дека деталите од разговорот не се соопштуваат бидејќи бил неформален, јавија украинските медиуми.

Како што претходно беше објавено Зеленски му го честитал на Макрон реизборот за претседател на Франција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…