Објавено на:

Зеленски подготвен да преговара за повлекување од НАТО: Тоа е компромис за сите

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е подготвен да преговара за повлекување од влезот на Украина во НАТО доколку Русија се согласи на прекин на огнот, повлекување на руските сили и безбедносни гаранции во Украина.

„Тоа е компромис за сите. За Западот, кој не знае што да прави со нас во однос на членството во НАТО, за Украина, која бара безбедносни гаранции и за Русија, која не сака понатамошно проширување на НАТО“, рече Зеленски.

Тој го повтори своето барање за директен разговор со рускиот претседател Владимир Путин.

„Без разговор со Путин, невозможно е да се знае дали Русија воопшто сака да стави крај на војната“, рече Зеленски.

Но, тој претходно рече дека секоја голема промена, која ќе биде воведена во украинските закони, ќе треба да биде потврдена на референдум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трајановски до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Кадешто имате…

Советникот во Советот на Град Скопје, од…

Се плаши од големи напади: Зеленски свика…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика за утре…

Шаќири верува дека во текот на првото…

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири…

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО: Македонката била нападната, па…

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за…

(Видео) ДАЛИ ТРАМП ЌЕ ДОНЕСЕ МИР ВО…

Поранешниот претседател Доналд Трамп во средата предложи…