Објавено на:

Зеленски: Потребни ни се седум милијарди долари месечно за да функционираме

t

На Украина и се потребни седум милијарди долари месечно за да функционира и да ги компензира економските загуби, нанесени од Русија, изјави денеска претседателот Володимир Зеленски.

Ова е зголемување во споредба со претходната проценка на Киев од пет милијарди долари месечно.


Во разговорот со челниците на ММФ и Светската банка преку видео врска, Зеленски рече дека „руското оружје е насочено кон уништување на сите локации во Украина кои можат да послужат како економска основа за живот и развој. Ова ги вклучува железничките станици, магацините за храна, рафинериите за нафта и фабриките“.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Реприза: Падна “Азот” – фабриката е целосно…

Територијата на индустриската зона „Азот“ во Северодоњецк…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

На Украина им се брза: Зеленски бара…

Украина прифатила дека членството во НАТО повеќе…