Објавено на:

Зеленски разговарал со Петков: Зедно ќе го запираат Путин

t

Претседателот на Украина Володомир Зеленски во објава на Твитер соопшти дека остварил телефонски разговор со премиерот на Бугарија Кирил Петков, пренесува БГНЕС.

„Имавме конструктивен разговор со премиерот Кирил Петков. Се разговараше за текот на спротивставувањето на агресијата, како и за критичната хуманитарна ситуација во украинските градови и села. Заедно мораме да ја запреме хуманитарната катастрофа“, напиша Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

Петков: Францускиот предлог е најдобар, утре одново…

Владата во Бугарија попладнево заседавала и е…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…