Објавено на:

Зеленски се обрати во живо во францускиот парламент: Потребни ни се тенкови

t

Зеленски штотуку зборуваше во живо во францускиот парламент.

За прв пат во својата историја, Собранието го пречека претседателот на земја во војна: Володимир Зеленски зборуваше во живо во Собранието оваа среда во 15 часот, по долгиот аплауз на пратениците и сенаторите.

Украинскиот претседател најпрво ги натера француските пратеници и сенатори да одржат едноминутно молчење во спомен на украинските жртви, а потоа ги обвини француските компании кои сè уште се основани во Русија (Рено, Ошан, Лерој Мерлин) дека се „спонзори на воената машина на Русија“. , и ги повика да го напуштат рускиот пазар.

Конечно, Зеленски побара поголема помош од Франција. „Ни треба повеќе поддршка. Оружје, тенкови, борбени авиони…“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…

Македонскиот јазик дел од реномиран француски проект:…

Македонскиот јазик е вклучен во важен француски…

И Французите штедат: Ајфеловата кула повеќе нема…

Осветлувањето на познатата Ајфелова кула во Париз…

Макрон солидарен: Ако треба Франција ќе ѝ…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска се заложи…

Македонија ќе купува системи за противвоздушна одбрана…

Министерството за одбрана пристапува кон набавка на…