Зеленски: Украина нема да попyшти пред провокaциите

t

Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска ја повика Европската Унија да остане обединета против Русија, за време на разговорите со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и по контроверзните изјави на германските претставници.

Зеленски им се заблагодари на Мишел и на националните лидери на ЕУ за нивната солидарност и поддршката за време на конфликтот и тензиите со Русија.

Тој нагласи дека за Украина е важно да се зачува единството на сите земји-членки на ЕУ во заштитата на суверенитетот и територијалниот интегритет на неговата земја, поради потенцијалната руска инвазија“, се наведува во соопштението на украинското претседателство.

– Украина нема да попушти пред провокациите. Напротив, ќе ја задржи својата присебност, заедно со своите партнери- додаде Зеленски.

„Благодарен сум ви господине претседателе и на лидерите на земјите од ЕУ, чии дипломати остануваат во нашата земја и не поддржуваат во нивната работа“, му рекол Зеленски на Мишел во телефонскиот разговор.

Тој, исто така, кажа дека Украина нема намера да одговори на руските провокации.

Москва денеска уште еднаш го обвини Киев дека подготвува офанзива против проруските сепаратисти на истокот на земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…