Иванов: Ако некој од нашиве се окуражи и потпише бугарските барања да влезат во преговарачка рамка, си потишал велепредавство и “самоутепантство”

t

Денеска премиерот Димитар Ковачевски рече дека не може политичка борба во соседна држава, земја-членка на ЕУ и популистичко-националистички реторики да бидат пречка за зачленување на држава која има четири последователни позитивни извештаи за почнување на првата меѓувладина конференција. Одговорајќи на новинарски прашања, Ковачевски уште еднаш нагласи дека како земја имаме јасна цел за членство во ЕУ, а во таа насока, потенцира, и како држава и како народ направивме многу во изминатите 30 години, особено по добивањето на кандидатскиот статус.

Поучен од досегашните прекршени ветувања од македонската влада во однос на преговорите, новинарот Зоран Ивановски вели дека тенка е линијата до велепредавство.

Ако некој од нашиве сепак се окуражи и потпише бугарските барања да влезат во преговарачката рамка со ЕУ, потпишал велепредавство, смета новинарот Зоран Ивановски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…