Објавено на:

Избори во Бугарија: ГЕРБ-СДС на врвот, „Вазраждане“ може да стане втора партија!

t

Централната изборна комисија на Бугарија објави 77,87% обработени податоци заклучно со 12.00 часот денеска од изборите за Националното собрание.

Според нив, ГЕРБ-СДС е прва политичка сила со 24,08 отсто или 384.191 глас.

Разликата меѓу ДПС и ПП-ДБ е речиси 14 илјади гласови. За „Промена“ се изјасниле 239.061 гласач или 14,99 отсто, а за ДПС 252.838 или 15,85 отсто. Овој резултат го става движењето како втора политичка сила во идното 50-то Национално собрание.

„Вазраждане“ или Преродба доби поддршка од 14,26 отсто или 227.514 гласови.

БСП е четврта политичка сила со 110.595 гласови или 6,93%. По нив следува „Има таков народ“ со 99.135 гласови или 6,21% поддршка.

Партијата „Величие“ освои над 4,91 отсто поддршка или 78.272 гласа.

Голема поддршка има и партијата МЕЧ со близу 40 илјади (48.208) гласови или 3,02%.

Сина Бугарија и Солидарна Бугарија се соодветно со 1,62% и 1,54%. Двете формации имаат околу 25 илјади гласови за поддршка.

Со 77,28 отсто од протоколите за еврогласање до 12 часот, ГЕРБ-СДС ја задржува лидерската позиција со поддршка од 23,18 отсто или 344.744 гласови.

Втора политичка сила од гласањето за Брисел е ПП-ДБ со гласови од 224.631 гласач или 15,11 отсто поддршка.

„Вазраждане“ е трета сила за евро гласот, но и за народниот глас – добиваат поддршка од 14,44 отсто или 214.759 гласови.

ДПС е четврта политичка сила со 195.061 глас или 13,12%. По нив следи БСП со речиси ист резултат како и за Народното собрание – 103.410 гласови или 6,95%.

„Има таков народ“ собра 93.614 гласови за Европскиот парламент, а за партијата „Величие“ излегоа 63.512 гласачи.

Таму полето „Не поддржувам никого“ е означено со 3,21% или 47.730 гласови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема Влада во Бугарија ни со вториот…

Веднаш ќе го вратиме мандатот на претседателот…

Ќучук: Северна Македонија мора да го спроведе…

Шенген, проширувањето и владеење на правото –…

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

Реприза: Бугарија повторно не може да состави…

Поминаа две недели од последните прелиминарни парламентарни…