Илјадници етнички Македонци од Пиринска Македонија сакаат македонски пасош: Бараат да се олесни процедурата за добивање на македонско државјанство!

t

Македонците од Пиринска Македонија денеска преку писмо до Владата на Република Македонија побараа да се олесни процедурата за добивање македонско државјанство за етничките Македонци кои живеат во Бугарија.

– До Влада на Р.Македонија

Почитувани ,

Илјадници етнички Македонци и Македонки од Пиринска Македонија и од Бугарија имаат желба да добиjат македонски пасош.

Да си Македонец е чест , гордост и достоинство.

Олеснете jа процедурата за добивање на македонско државjaнство и македонски пасоши за Македонците и Македонките од Пиринскиот дел на Македонија и от Бугарија

Со почит

Атанас Кирјаков – Претседател на Градскиот Комитет на ОМО ,, Илинден ,, – Благоевград – стои во писмото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Маричиќ: Македонците и современиот македонски јазик се…

Денеска го одбележуваме празникот Свети Климент Охридски,…

Мексиканец, Косовец и седум Македонци уапсени со…

На 07/08.12.2023 во Спортски центар на подрачјето…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…