Има ли ова крај…: Нов сој на коронавирус потрден во Франција, има повеќе мутации од Омикрон

t

Во Франција потврден е нов сој на коронавиус, јавува DW.

Новиот сој B.1.640.2 бил потврден на почетокот од декември кај едно лице кое дошло до Камерун и со овој сој заболен се 12 лица на југот од Франција.

За овој сој не се знае ништо, освен дека има 46 мутации, што е повеќе од кај омикрон каде има 37 промени на генетскиот материјал.

Вирусолозите успеале да утврдат дека овој сој е „круна“ на познатите мутации N501Y и E484K. За овие промени познато е дека вирусот силно се поврзува со човековите ќелии, односно лесно и брзо се шири.

Поради малиот број случаи сепак не може да се утврди попрецизно колку новиот сој е заразен и опасен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД: Не поддржуваме украински напади на руска…

Американската администрација не поддржува напади на вооружените…

Ахмети: ДА за Европа, НЕ за Русија

Али Ахмети во својот говор во Гостивар…

Француското разузнавање бара откажување на церемонијата за…

Генералниот директорат за внатрешна безбедност на Франција…

Полскиот премиер вели дека Европа минува низ…

Полскиот премиер Доналд Туск смета дека Европа…

Мелони контра Макрон: Му кажав дека сум…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави дека лично…