Им лeтнaло врапчето: Морачанин бара министерство за клима во Владата на Ковачевски

t

Претседателката на ДОМ Маја Морачанин пред средбата со мандатарот Димитар Ковачевски вели дека освен барањето нивните програмски определби да бидат дел од новата владина програма битно е и кои кадри ќе бидат предложени за министри.

-Ќе разговараме за сите прашања. Бараме да се воведе посебно министерство за клима и енергетика и на тој начин да се даде приоритет на борбата со климатските промени .Остануваат и барањата за промена на изборниот модел од шест во една изборна единица, отворените листи и 50 отсто застапеноста на жените на листите. За нас е важно и кои ќе бидат предлозите за новите министри – вели Морачанин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан: Дојде време за промени во ЕУ!…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека денес…

Им лeтнaло врапчето: Морачанин бара министерство за…

Претседателката на ДОМ Маја Морачанин пред средбата…

Недела – неработен ден: Државниот инспекторат за…

ржавниот инспекторат за труд (ДИТ) најави дека…

Ковачевски вели дека во СДСМ следуваат промени

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска се…