Објавено на:

Им пукна филмот: Канада ќе ги отстранува демонстрантите со физичка принуда

t

Канадските власти објавија дека полицијата е подготвена физички да ги отстрани демонстрантите, камионџиите кои се противат на задолжителната вакцинација и со денови го блокираат сообраќајот на патот што ја поврзува канадската провинција Онтарио со САД.

Четврти ден по ред камионџиите го блокираат сообраќајот кон Канада на мостот Амбасадор, кој го поврзува Виндзор, Онтарио, со Детроит, попречувајќи го протокот на автоделови и други производи меѓу двете земји, пишува Ројтерс.

Полицијата во близина на мостот Амбасадор почна да распоредува дополнителни сили, изјави Дру Дилкенс, градоначалник на Виндзор во Онтарио, кој граничи со Детроит.

„Доколку демонстрантите не си заминат, ќе мора да одиме напред. „Ако тоа значи нивно отстранување физички, ние сме подготвени да го сториме тоа“, рече Дилкенс.

Дилкенс подоцна на прес-конференција изјави дека се обидува да го реши проблемот по мирен пат и да се осигура дека никој нема да биде повреден.
Американските власти се подготвија за можноста за слични протести низ САД, а властите во Париз и Белгија забранија блокади на патиштата.

Мостот Амбасадор е најфреквентниот американско-канадски граничен премин преку кој се одвиваат 25 отсто од вкупната трговска размена меѓу двете земји, па последиците од блокадата се повеќе се чувствуваат.

Форд соопшти дека нејзината фабрика за мотори во Виндзор, Онтарио, повторно била отворена во четвртокот, откако била затворена во средата поради недостаток на делови. Но, нејзината фабрика за склопување во Оуквил, во близина на Торонто, работи со намален капацитет, рече Форд.

Џенерал Моторс ја откажа втората смена во средата и првата смена во четвртокот во својата фабрика за SUV со средна големина надвор од Лансинг, Мичиген.

Тојота соопшти дека нема да може да произведе ништо во три канадски фабрики до крајот на неделата поради недостиг на делови. Таа ги обвини прекините на синџирот на снабдување, временските услови и проблемите поврзани со пандемијата, но исклучувањата дојдоа само неколку дена откако блокадата започна во понеделникот.

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека соработува со локалните власти за да се направи се што е потребно за да се прекине блокадата на мостот.

„Блокадата им штети на обичните Канаѓани, без разлика дали се работи за цените на продавниците, изгубени или суспендирани работни места или прекинати синџири на снабдување. „Ова им штети на заедниците низ целата земја“, им рече Трудо на новинарите, според Ројтерс.

Полицијата во Отава вети дека ќе преземе построги мерки за прекин на протестот во центарот на градот, каде се наоѓаат владините згради, зградата на парламентот и резиденцијата на канадскиот премиер Џастин Трудо, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фон дер Лајен, Де Кроа, Мелони и…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Канада ѝ испраќа повеќе од 800 дронови…

Канада ќе донира повеќе од 800 беспилотни…

Момче во Канада планирало терористички акти против…

Канадската национална полиција соопшти дека еден млад…

Масовен убиец од Канада испраќал отров по…

Канаѓанец, кој наводно им помогнал на повеќе…

Пукање во Канада: Пронајдени три безживотни тела…

Три лица загинаа, а две се ранети…