Објавено на:

Индија “глува” на предупредувањата од САД: Се подготвува шема за трговија со рупии и рубљи и заобиколување на доларот

t

Индија ја разгледува шемата на тргоија рупија/рубља за да ги победи антируските санкции/.

Резервната банка на Индија очигледно се подготвува за поврзување на рупија-рубља со Москва што теоретски ќе им овозможи на двете земји да ги избегнат санкциите и трговијата наметнати од САД.

Според руската амбасада во Индија, Москва и Њу Делхи имале методи на „соработка и трансакции независни од западните финансиски механизми“ и дека тоа било „прашање за само прилагодување“, што е „лесно да се направи“.

Исто така во вторникот, американско-индискиот конгресмен Ами Бера инсистираше на тоа дека „Индија има одговорност да обезбеди нејзините дејства директно или индиректно да не го поддржуваат Путин и неговата инвазија“.

Претходно постоеше шема рупија-рубља од советската ера до 1992 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

(Фото) САД го покажаа “најдоброто”: Ова е…

Најновиот и најнапредниот носач на авиони на…

ЕУ: Србија да објасни зошто не воведува…

Неименуван висок претставник на Европска комисија, порача…