Објавено на:

Инфективна бoлecт која пpeдизвикува деменциja се шири во Канада

t

Во канадската провинција Њу Бранзвик стасало предупредување за прогресивна невролошка болест која ги збунува експертите повеќе од две години, а влијае на сѐ поголем број млади луѓе и предизвикува брз пад на когнитивните способности кај некои од пациентите, пренесува Слободен Печат.

Вработен во „Здравствена мрежа Виталит“, една од двете здравствени власти во покраината, за Гардијан изјави дека расте бројот на сомнителни случаи и дека младите луѓе кои пораснале без претходни здравствени проблеми развиваат цела низа загрижувачки симптоми. вклучувајќи брзо губење на тежината, несоница, халуцинации, отежнато размислување и ограничена подвижност.

Официјалниот број на случаи што се истражуваат е 48, непроменет откако болеста беше првпат објавена на почетокот на пролетта 2021 година. Но, неколку извори велат дека бројката сега може да достигне 150, а станува збор за неразјаснети случаи во кои се вклучени млади луѓе и сè уште бараат дополнителна проценка.

– Навистина сум загрижен за овие случаи бидејќи се чини дека се развиваат толку брзо. Ние сме загрижени само за нив и им должиме некакво објаснување – рекол изворот.

Во исто време, пријавени се најмалку девет случаи во кои две лица во близок контакт – но без генетски врски – кои развиле симптоми, што укажува на тоа дека може да се вклучени фактори на животната средина.

Еден сомнителен случај вклучувал маж кој развил симптоми на деменција и атаксија. Неговата сопруга, која се грижела за него, одеднаш почнала да има несоница и доживеала губење на мускулната маса, деменција и халуцинации. Сега нејзината состојба е полоша од неговата.

Извор: Слободен Печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците од Мала Преспа во Канада ја…

Македонското друштво „Мала Преспа” од Канада ја…

Започна со работа првата дестилара за македонска…

Дестиларата на семејството Петровски, наши иселеници од…

Ништо од помирувањето: Русија прогласи сто Канаѓани…

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти…

Страшно обвиннување од Трудо: Кина се мешала…

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја обвини Кина…

Канада најави голема воена помош за Украина

Канадската министерка за одбрана Анита Ананд денеска…