Објавено на:

Инцидент на седницата на СЗО

t

Претседателот на Извршниот одбор на Светската здравствена организација, Патрик Амот, во понеделникот го прекина етиопскиот пратеник додека тој се обидуваше да одржи говор кој содржеше критики за генералниот директор на СЗО, Тедрос Адан Гебрејесус.

Претседателот Амот ја одложи и одлуката за барањето на Етиопија да ги преиспита постапките на генералниот директор на СЗО, пренесува „Ројтерс“.


Инцидентот се случи на еднонеделниот состанок на Извршниот одбор на СЗО на кој се разговараше за кандидатурата на актуелниот генерален директор Гебрејесус, од етиопскиот регион Тигар, за втор мандат како шеф на здравствената агенција на ОН.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО загрижени: Бројот на случаи со сипаници…

Бројот на случаи на сипаници во светот…

СЗО ги “искара” државите: Вирусот е активен,…

Комитетот на Светската здравствена организација за вонредни…

СЗО побара итно отварање на хуманитарен коридор…

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос…

СЗО го скрати времетраењето на карантинот

Светската здравствена организација (СЗО) денеска го скрати…

Шефот на СЗО категоричен: Услов за глобалната…

Напорите за зајакнување на глобалната здравствена безбедност…