Објавено на:

Иран: Ќе го нападнеме срцето на Израел во случај на најмал потег против Исламската Република

t

„Иранските вооружени сили ќе се фокусираат на срцето на Израел доколку тој направи најмал потег“ против Исламската Република“, изјави денеска претседателот Ебрахим Раиси за време на говорот на воената парада во Техеран по повод националниот празник Денот на иранската армија.

„Ако направите и најмал потег против нашата нација, целта на нашите вооружени сили ќе биде срцето на ционистичкиот режим“, рече Раиси во телевизискиот говор.


Израел, кој Исламската Република одбива да го признае, вели дека нема да ја прифати Исламската Република како нуклеарна држава, додека Техеран и светските сили се обидуваат да го оживеат нуклеарниот пакт од 2015 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иванов: Кога државата зема кредити да даде…

Кога државата зема кредити за да ги…

Инфомакс е, и ќе биде редакција на…

Во вечерашното издание на "Teшки муабети" се…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

(Фото) Ова се сите осомничени за случајот…

Управата за финансиска полиција денеска поднесе седум…

Не можете да кажете дека сте биле…

Не можете да кажете дека сте биле…