Објавено на:

Иронија – Санкциите паѓаат во вода: Русија напредуваше на американската листата снабдувачи со нафта

t

Во февруари Русија напредуваше од последното на деветтото место на листата на најголеми добавувачи на нафта во САД, испорачувајќи 2,325 милиони барели од оваа суровина, според податоците на Управата за енергетски информации на Министерството за енергетика на САД ( ОВЖС).

На месечна основа, овие испораки скокнаа речиси 17 пати, од 138.000 барели во јануари.


Канада останува снабдувач број еден, со две третини од испораките на нафта во САД.
Канада во февруари на САД испорача 107,099 милиони барели нафта, што е за 12 отсто помалку отколку во јануари.

Испораките од Мексико се намалени за 16,8%, на 16,049 милиони, Саудиска Арабија – за 17,4%, на 12,41 милиони. Ирак ги намали испораките на нафта од САД за 16,2% на 6,586 милиони барели.

Истовремено, во однос на извозот на нафта и нафтени деривати во САД генерално, Русија напредуваше од четврто на трето место, со речиси двојно зголемени испораки – до 16,4 милиони барели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Руски проектили погодија трговски центар во…

Руски ракетен напад во понеделникот погоди преполн…

Путин го потврди учеството на самитот Г20

Рускиот претседател Владимир Путин ја прифати поканата…

Русија со кибер напад кон Литванија како…

Државни и приватни институции во Литванија се…

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…