Објавено на:

Исклучително зголемен бројот на смртни случаи од Ковид во Шангај, кој еден месец е во „локдаун“

t

Зголемен е бројот на смртни случаи кај заразените со Ковид во последните неколку дена во Шангај, кој речиси еден месец е во целосна изолација. Ова го покажуваат податоците што денеска ги објави Градската комисија за хигиена и здравје.

Во текот на изминатите 24 часа во мегаполисот починале 51 лице со позитивен тест на Ковид, а ден претходно властите пријавија уште 39 смртни случаи. Вкупно 138 луѓе починале од компликации на коронавирус од избувнувањето на епидемијата во Шангај. Меѓу нив има и целосно вакцинирани и невакцинирани. Речиси сите починати се постари лица, на возраст од 70 до 101 година.

Во официјалните изјави, властите го наведуваат коморбидетите – постоење на различни хронични болести при инфекција со коронавирус како директна причина за смрт. Официјалната статистика покажува дека смртните случаи почнале три недели од почетокот на целосната блокада на градот, која започна на 28 март.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ФОТО) АЛБАНЕЦ ЈА НАДМУДРИ ПОЛИЦИЈАТА! На Интернет…

32-годишникот бил испрашуван од полицијата и првично…

Пендаровски: Невкусно е во економска криза да…

Претседателот на државата Стево Пендаровски во врска…

ФАТЕН НА ДЕЛО, ИТЕН ОДГОВОР НА РУСИЈА!…

Кремљ тврди дека репортерот бил „фатен на…

„Челенџер 2“: Вакви британски тенкови доби Украина

Првиот од 14-те тенкови „Челинџер 2“, што…

Полицијата трага по 17- годишно девојче од…

На 29.03.2023 во 16.35 часот во Полициската…