Истрагата откри нови детали: Матеј Периш и порано изчезнувал од ноќни клубови и тоа со часови, а потоа еве каде бил пронаоѓан

t

Како што беше објавено во Утринската програма на ТВ Пинк утврдени се нови детали во потрагата по исчезнатиот Матеј Периш.

Новинарот Младен Мијатовиќ во живо на утринската програма на ТВ Пинк, објави дека се утврдени се нови детали во потрагата по исчезнатиот Матеј Периш.

Според Мијатовиќ, утврдено е дека Матеј Периш и неговите пријатели, кои допатувале од Хрватска во Белград, прво застанале во Загреб, каде што изнајмиле комбе, но ја купиле и синтетичката дрога спид.

Во Белград пристигнале со изнајмено комбе, каде што ја консумирале оваа дрога пред да излезат надвор. Завршиле во клубот Готик, кога Матеј по полноќ истрчал надвор, под неразјаснети околности, за набргу потоа да му се изгуби секаква трага.

Мијатовиќ додаде дека и претходно Матеј Периш имал слични испади, односно се случило претходно да го напушти ноќниот клуб и да го снема 10 до 15 часа. Порано секогаш се појавувал во неговата куќа, но сега, за жал, се уште се трага по него во реките Сава и Дунав бидејќи се верува дека по напуштањето на клубот завршил во реката.

Матеј Периш, млад човек од Сплит, исчезна во Белград ноќта помеѓу 30 и 31 декември минатата година и оттогаш му се губи секаква трага.

Неговиот татко Ненад не губи надеж и само сака да знае каде е сега Матеј.

-Еден месец се води истрага и останува клучното прашање, односно одговорот, каде е Матеј? Дали влегол во водата од таа позиција, платформата кај ресторанот, или излегол или отишол на друго место со автомобил? Тоа е единственото нешто што ми е важно и се концентрирам на тоа, а помалку внимавам на други работи кои се пропратни информации и полуинформации, единствено важно е да го најдам што поскоро – изјави Ненад Периш во живо на Хепи ТВ.

Младиот човек што плива во Сава не е Матеј?

-Полицијата кажа дека мобилниот е регистриран во водата, но полицијата, колку што знам, не кажа ниту тврди дека предметот во водата бил Матеј, дека капачот бил Матеј, никој не го кажал тоа и јас се држам до тоа – истакна тој.

Тој зборуваше и за телефонскиот сигнал регистриран на „Велико Ратно Острово”.

Рекоа дека телефонскиот сигнал е забележан два ипол часа во близина „Велико Ратно Острово”, што исто така дава нелогичности во целата реконструкција, телефонот може да биде половина час во вода и да работи. Друга важна работа е дека ако лицето во водата бил Матеј, невозможно е два и пол часа да биде на површината на реката бидејќи телефонот дава сигнал на површината – објасни тој и додаде многу е направено и сè уште не знаеме што точно се случило.

Тој кажа и дека познава неколку од другарите на Матеј со кои бил на новогодишната ноќ.

Се запознавме на еден натпревар, јас бев со ќерка ми и Матеј и тогаш им кажав дали е паметно да се оди толку далеку за дочекот на Новата година? Тие се другари од прво одделение во основно училиште, ги познавам, ги познавам мајката, братот и таткото на Маја – рече таткото на Матеј.

Тој кажа и дека ги проверил сите снимки од безбедносните камери во полиција.

Ја погледнав снимката од камерата во полиција, која е јасна и со висока резолуција, не гледам дека таму имало некакви настани, дека бил во контакт со некого. Неговото доаѓање е видливо и нема контакт дека уште некој друг има дојдено. Немаме видлив влез во водата, а потоа имаме телефонски сигнал. Дали имало несреќа и паднал во вода, тоа ми мачи – истакна тој.

Ненад Периш додава дека не го оптоваруваат информациите кои се појавуваат во медиумите и дека не знае за што служат приказните кои го одвлекуваат вниманието од истрагата.

Сум слушнал многу работи индиректно, не ги читам и не сакам да се оптоварувам, тоа само ја одвлекува приказната. Ме интересира каде е Матеј и што поскоро да го најдам и сакам на кој било начин да го најдам, се ќе прифатам. Не разбирам за што служат тие приказни, каков заклучок можам да донесам ако ја реконструираме работата на начин каде што ги ставаме погрешните работи внатре заклучи тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Вучиќ зема најмала плата од сите претседатели…

Иако вчера му беше зголемена платата, српскиот…

Гренел: Трамп сакаше економски развиен Балкан, дојде…

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател Доналд…

Да не има македонски пасош? Германската полиција…

Веќе трет месец полицијата трага по Мирнеса С.…

На сплавот што потона имало два-три пати…

Градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ вели дека,…