Истражување: Милиони Британци овој Божиќ ќе мора да избираат помеѓу јадење и затоплување

t

Домаќинствата ќе бидат принудени да ги намалат трошоците за подароци за да си ги дозволат основните работи, според Националниот долг на Велика Британија.

Влошената криза на трошоците за живот ќе ги принуди семејствата во Обединетото Кралство да ги затегнат ремените овој Божиќ, намалувајќи ги подароците или храната, објави Гардијан минатата недела, повикувајќи се на новото истражување на National Debtline.

Податоците покажуваат дека околу 6,5 милиони луѓе ќе се борат да ги загреат своите домови доволно за време на празничната сезона, додека 2,7 милиони ќе треба да изберат помеѓу купување храна или подароци.

Според извештајот, над 14 милиони потрошувачи планираат да го ограничат бројот на подароци што имаат намера да ги купат оваа година, додека 6 милиони изјавиле дека можат да си дозволат само да купат подароци за деца.

„Овој Божиќ, кризата на трошоците за живот ќе се почувствува повеќе од кога било кога милиони луѓе се борат да ги загреат своите домови и многумина се соочуваат со грижи за парите“, рече Дејвид Чидл, вршител на должноста извршен директор на „Money Advice Trust“ води Национален долг.

Студијата покажа дека повеќе од 24 милиони возрасни лица во Велика Британија планираат да користат кредит за да платат за божиќните подароци оваа година. Од нив, 12 милиони имаат намера да користат кредитни картички, додека 4,7 милиони ќе користат заем „купи сега, плати подоцна“ за да ги платат купувањата со текот на времето.

„Остануваме длабоко загрижени за долгорочното влијание што ќе го има зголемените заостанати долгови врз финансиите на домаќинствата во 2024 година и понатаму“, рече Чидл, цитирана од „Гардијан“. „Откако ја пропуштивме можноста да им помогнеме на луѓето во долгови во есенската изјава, продолжуваме да ја притискаме владата да воведе шема „помош за отплата“ за заостанатите енергетски долгови и да го прошири фондот за поддршка на домаќинствата кој обезбедува клучна локална поддршка“, додаде тој.

Долгот на домаќинствата во ОК се предвидува да се зголеми од сегашното ниво од 73 милијарди фунти (92 милијарди долари) на 151 милијарди фунти (190 милијарди долари) во 2026 година. Според Канцеларијата за буџетска одговорност (OBR), британските домаќинства страдаат од најголемите пет -годишниот пад на животниот стандард ја погоди земјата откако почна да составува записи во 1950-тите. Реалниот расположлив приход на домаќинствата по глава се проценува дека е за 3,5% понизок од нивото пред пандемијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден им го честиташе Божиќ на православните…

Американскиот претседател Џозеф Бајден им го честиташе…

Духовното и национално единство ни е попотребно…

А духовното и национално единство ни е…

Британија размислува за испраќање војници во Украина?

Британската војска прави планови за непредвидени распоредувања…

Во Британија издадоа предупредување за многу заразна…

Здравствените експерти во Британија издадоа предупредување за…

Истражување: Милиони Британци овој Божиќ ќе мора…

Домаќинствата ќе бидат принудени да ги намалат…