Објавено на:

Италијанците кои непотребно трошат вода ќе добиваат казни – се преземаат мерки за соочување со сушата

t

Луѓето кои живеат во некои градови во северниот дел на Италија се соочуваат со казни за трошење вода, бидејќи градоначалниците внимателно го следат трошењето на залихите во услови на голема суша, пишува Гардијан.

Италија ја имаше една од најсувите зими во последните 65 години, со врнежи за 80% пониски од сезонскиот просек. Ситуацијата е поакутна во северните региони, каде што некои области се лишени од значителни врнежи од повеќе од три месеци. По, најдолгата река во земјата, е на најниско ниво забележано во зима од 1972 година.

Градоначалниците на градовите во регионите како Пиемонт, Лигурија, Ломбардија и Трентино воведоа мерки за рационализација на водата, почнувајќи од исклучување на фонтаните и ноќни ограничувања на водата од чешма до забрани за користење вода за градини и населби, за миење автомобили и полнење на базени.

Воведени се казни до 500 евра за оние за кои се смета дека трошат залихи.

„Никогаш не се сеќавам на ваква ситуација во зима. Немаме дожд од 8 декември“, рече Франческо Пјетрасанта, градоначалник на Куарона, град во Пиемонт. „Има проблеми со бунарите за вода, некои области мораа да се снабдуваат со резервоари за вода. Правилото е да се користи вода само за вистинска потреба, како на пример за хигиена или храна.

Во Бајардо, село во Лигурија, водоснабдувањето на чешмите е исклучено од 20 до 08 часот. Нејзиниот градоначалник Франческо Лаура рече дека нема избор.

„Изворите пресушија“, изјави тој за La Stampa. „Водата од планините повеќе не доаѓа, а во селото малку што доаѓа од чешмите се користи за готвење и перење. Лаура рече дека имало малку или воопшто немало дожд во селото од октомври 2020 година.

Зимската суша уследи по интензивен, долготраен топлотен бран низ Италија минатото лето. Во август, Сиракуза на Сицилија се верува дека го соборила европскиот рекорд за највисока температура кога забележала бројка од 48,8 степени Целзиусови. И оваа зима врнежите од снег беа потпросечни.

Научниците долго време предвидуваат дека климатската криза и глобалното загревање ќе доведат до почести екстремни временски услови.

„Не заврна снег и не врнеше дожд шест месеци“, изјави Масимо Ниеро, градоначалник на Чисано сул Нева, во Лигурија, за локалниот весник „Ил Востро Џорнале“.

Дожд се предвидува во северниот дел и остатокот од Италија од среда, иако Пјетрасанта рече дека ќе треба да биде значителен за да се реши недостигот на вода.

„Можеби ќе заврне во петок, но не сум сигурен дека ќе биде доволно“, рече тој. „Оваа ситуација треба да не натера да размислуваме за промена на политиката за управување со водата на поинаков начин, особено со климатските промени“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италијанци маршираа за заштита на правото на…

Италијанците вчера излегоа да маршираат низ Рим,…

Јандриоски: Италијанците избраа Десница и лидер кој…

Коалицијата составена од партијата на Џорџа Мелони…

(Видео) “Падна” европското знаме во Рим: Клучни…

Италијанците денеска ќе гласаат на, како што се нарекуваат клучни избори,…

Десет лица загинаа, неколку се исчезнати во…

Во поплавите што погодија неколку градови во…

МВР не запре: 940 казни за едно…

Во текот на вчерашниот ден (11.09.2022) Министерството…