Објавено на:

„Итно ослободете го Новак“: Амбасадорот на Австралија повикан во српското МНР, испратена пpoтесна нота до австралиските власти

t

Австралијците го држат Новак Ѓоковиќ на аеродромот затворен како да е криминалец, а Србија и официјално испрати протестна нота до австралиската амбасада.

Амбасадорот на Австралија бил повикан да дојде на интервју во МНР, дознава Информер. Србија бара итно ослободување на Новак Ѓоковиќ. Нашиот амбасадор во Австралија ги контактирал тамошните власти и побарал итно ослободување. Тој ги презел сите мерки за да му обезбеди конзуларна заштита на Новак Ѓоковиќ.

Агонијата на српскиот ас на австралискиот аеродром трае со часови.

По пристигнувањето на Новак во Мелбурн настана целосен хаос. Властите во сојузната држава Викторија го одбија барањето да се обезбеди соодветна виза за Новак Ѓоковиќ за влез во Австралија. Поточно споменатиот министер! Според тамошните медиуми, неговиот тим поднел погрешно барање.

Имено, визата што ја побарале не подразбира можност за медицинско ослободување за влез на невакцинираните во државата. Иако, ова е малку сомнително. Знаеме дека тимот на Новак е составен од сурови професионалци, па затоа е неверојатно да направат таква грешка. Ќе биде поверојатно дека Австралијците бараат начин да се „измијат“.

Сепак, Граничната служба има дискреционо право да му издаде виза на лице место, но тоа го префрли на властите на Викторија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Австралија им се извини на жртвите од…

Скандалот со талидомид е „едно од најтемните…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Роберт Милошески стана прв советник со македонско…

Роберт Милошески на неодамнешните локални избори стана…